問題一覧
1
«Педагогикалық процесс» терминін айналымға енгізген ғалым:
Каптерев
2
Ғылыми педагогиканың негізін қалаушы:
A. Я.А.Коменский
3
Оқыту тәсілі:
әдістің құрамдас бөлігі
4
Мұғалімнің инновациялық əрекетіне жатады:
оқытудың авторлық моделін жасау
5
«Процесс» сөзі латын тілінен аударғандағы мағынасы:
ілгерілеу
6
Микроорта:
отбасы
7
Тəрбие формалары:
жеке, топтық, жаппай
8
Сынып жетекшісінің тəрбие жұмысының жоспарының түрі:
күнтізбелік
9
Ертедегі грек философы, педагог, Платонның шәкірті:
Аристотель
10
Оқулық:
пән бойынша дидактикалық құрал
11
Танымдық іс-әрекетті ұйымдастыру және іске асыру әдісіне жатпайды:
дискуссия
12
Дүниетанымды қалыптастыруды анықтайтын шарт:
айналадағы адамдарға гуманды қарым-қатынас
13
Оқыту үдерісінің қозғаушы күші:
қарама-қайшылық үдерісі
14
Ересектерді оқыту туралы ғылым:
андрогогика
15
Оқыту процесіндегі ынталандыру:
білім беру мазмұнын белсенді игеру
16
Ұжымды тәрбиелеу теориясын жасаған:
А.С.Макаренко
17
“Диуани лұғат ат-түрік” еңбегінің авторы:
Махмуд Қашқари
18
ҚР білім беру жүйесін басқарудың жүргізілу негізі:
білім беру заңына
19
Оқытуды ұйымдастырудың негізгі формасы
сабақ
20
Сабақтың типтері:
аралас
21
Тұлғаны әлеуметтендіру институтына жататындар:
отбасы, мектеп, микросреда (шағын орта)
22
Тұлғаның дамуына əсер ететін жетекші факторлар:
орта, тəрбие, тұқым қуалаушылық
23
Дамыта оқыту идеясын қалыптастырушы:
А.Дистервег
24
Педагогикалық біліктілік:
педагогикалық жобалау дағдысы мен тəжірибесі
25
Алғаш қазақ тіліндегі «Психология» оқулығының авторы:
Ж.Аймауытов
26
Педагогиканың негізгі міндеттеріне жатпайды:
оқушыларды кәсіби мамандыққа баулу
27
Физиологиялық ауытқушылықты зерттейтін педагогика саласы:
арнайы педагогика
28
А.С.Макаренконың педагогикалық жүйесіндегі негізгі проблема:
ұжым проблемасы
29
Біртұтас педагогикалық процестің негізгі белгілерін атаңыз:
мақсаттылық, екіжақтылық,тұтастық
30
Адамның сандық және сапалық өзгерістерінің жүрісі мен нәтижесі:
даму
31
Белгілі бір қасиеттерді қалыптастыру мақсатымен тәрбиеленушінің сезіміне, санасына, мінез-құлқына ықпал ету амалдары:
тәрбие әдісі
32
Қарым-қатынас ол:
қоршаған дүниемен адамдар арасындағы байланысты тұрақтандыру
33
Оқу жоспарының бөліктері:
инвариативті, вариативті
34
Педагогиканы өз алдына жеке ғылым ретінде бөліп көрсеткен ғалым:
Ф.Бэкон
35
«Тəрбиелей отырып оқыту керек, оқыта отырып тəрбиелеу керек» – деген ойды айтқан педагог:
К.Д.Ушинский
36
Оқу жоспары:
. оқу пәндерінің апталық сағат санын анықтайды.
37
Педагогикалық процесс мына жүйеге қатысты:
адам – адам
38
Мұғалімнің педагогикалық жұмысын жоспарлап ұйымдастыра білуі:
конструктивті, құра білу
39
Оқыту құралы:
білімді игеру үшін пайдаланатын материал
40
Басты педагогикалық функция:
оқыту процесін жүргізу, тәрбиелеу, дамыту, қалыптастыру
41
Ежелгі Грециядағы тәрбие жүйесінің мақсаты:
жан-жақты гармониялы тәрбие
42
Педагогиканың негізгі бөлімдері:
дидактика, тəрбие теориясы, мектептану
43
Педагогика ғылымының негізгі зерттеу әдістері:
бақылау, эксперимент, анкета сұрақтары
44
Эмпатия
өзін басқа адамның орнына қоя білуі
45
Ата-аналар жиналысының өту мерзімі:
тоқсандық
46
Педагогика ғылымы зерттейтін объект:
жеке тұлғаның дамуы туралы ғылым
47
Сынып жетекшісінің ата-аналармен жеке жұмыс формасы:
педагогикалық кеңес беру
48
Дидактика ұғымы:
оқыту теориясы
49
М.Дулатовтың еңбегі:
«Есеп құралы»
50
Белгілі бір құбылысты ұзақ және жоспарлы түрде зерттеудің таным әдісі:
педагогикалық бақылау
51
Балалардың өздері сайлап алған ұжымдық басқару органы:
өзін-өзі басқару
52
Оқытудың функциясы:
білім беру, тәрбиелеу, дамыту
53
Я.А. Коменскийдің «Алтын ереже» атты оқыту ұстанымы:
көрнекілік әдіс
54
Көрнекілік принципінің негізін қалаған:
Я.А.Коменский
55
Социометриялық әдіс:
қарым-қатынас деңгейін анықтау
56
Оқытудың практикалық әдістері:
танымдық ойындар
57
Оқу бағдарламасы:
. пән бойынша меңгеретін білім, дағдының көлемін анықтайды
58
Я.А.Коменскийдің еңбегі:
«Ұлы дидактика»
59
Оқу материалдарын баяндаудың диалог ретінде қолданылатын әдісі:
әңгімелесу
60
Блум токсономиясының көрсеткіштері:
талдау, синтездеу
61
Абай Құнанбаевтың 45 бөлімнен тұратын шығармасы:
Қара сөздері
62
Мұғалімнің іс-әрекеті басым роль атқаратын дидактикалық жүйе:
дәстүрлі
63
Ұжымдағы педагогикалық басшылықтың мəні:
ұжымның қызмет ету процесін басқару
64
Оқытудың функциялары:
білімдік, тәрбиелік
65
Белгілі бір тәртіпте және режимде жүзеге асырылатын мұғалім мен оқушылардың келісілген іс-әрекетінің сырт көрнісі:
оқытуды ұйымдастырудың формалары
66
Оқу жоспарының түрлері:
мектептік, мемлекеттік, аймақтық
67
Педагогикалық ғылым жүйесіне келесі пəндер кірмейді:
психология
68
Оқытудың сабақтан тыс формасы:
өзіндік жұмыс
69
«Принцип» ұғымының мағынасы:
бастапқы, негізгі, қағида
70
Мемлекеттік стандарт:
білім берудің қалыпты нормасын көрсететін құжат
71
Бақылау формалары:
жеке, топтық және фронтальды
72
Оқушы мен мұғалімнің белгілі бір дидактикалық міндеттерді шешуге бағытталған мақсатты түрде өзара әрекет жасау процесі:
даму
73
Баяндаудың диалог əдісі:
əңгімелесу
74
Оқытуды ұйымдастырудың түрі:
сабақ
75
Педагогика ғылымы зерттейді:
A. оқыту, білім беру және тәрбиелеу үдерісінің заңдылығын
76
Оқушы білімді өзінің танымдық іс-əрекеті арқылы алатын əдіс:
эвристикалық
77
Оқытушыларды аттестациялаудағы мақсат:
оқытушылардың теориялық дайындығын жетілдіру
78
Оқу-тәрбие процесінің сандық және сапалық көрсеткішін анықтау:
A. математикалық-статистикалық әдіс
79
Педагогиканың ғылыми зерттеу әдісі:
бақылау
80
Өзіндік жұмыс түрлері:
теориялық жұмысты меңгеру, практикалық білім алу
81
Сауалнаманың қандай түрлері бар:
ашық, жабық
82
Ғылыми педагогикалық зерттеу әдістері:
табиғи эксперимент
83
Дәстүрлі емес сабаққа кірмейтін сабақ түрін көрсетіңіз:
практикалық сабақ
84
«Дидактика» ұғымын алғаш ғылымға енгізген:
В.Ратке
85
Педагогика ғылымының негізгі ұғымдары:
A. тәрбие, оқыту, білім беру
86
Тәрбие мен өзін-өзі тәрбиелеудің бірлігі:
тұтас педагогикалық үдерістің заңдылығы
87
Сабақ беру процесіндегі ғылыми таным əдісі:
ғылымилық
88
Педагогика негізгі тығыз байланысатын ғылым түрі:
психология
89
Оқу ақпаратын беру мен қабылдау əдісі:
сөздік, көрнекілік, практикалық
90
Мұғалімнің педагогикалық іс-əрекеті сапасының шешуші көрсеткіші:
оқушыны тұлға ретінде дамыту деңгейі
91
Жеке тұлғаның даму процесі:
сандық және сапалық өзгерістердің болуы
92
Акселерация
физиологиялық дамудың жеделдігі
93
Оқытуды ұйымдастыру формалары оқу орнына қарай қалай бөлінеді:
мектептік, мектептен тыс
94
Педагогика ғылымының дамуында жетекші ғылымдар:
философия, психология, физиология
95
Мектепте жоғары жетістіктерге жетудің шешуші рөлі:
мұғалімнің шеберлігі
96
Арнайы ұйымдастырылған педагог пен тәрбиеленушілердің мақсатты өзара қимылдары:
педагогикалық процесс
97
Нәтижеге бағытталған білім берудің мақсаты:
білім сапасын арттыру
98
Арнайы педагогика бөлімі:
тифлопедагогика
99
Жеке тұлғаның дамуында және қалыптасуында жетекші роль атқаратын фактор:
тәрбие
100
Қазақ тіліндегі “Педагогика” оқулығының авторы:
М.Жұмабаев