問題一覧
1
І-сыныпқа қабылданатын баланың 10 көлеміндегі сандарға бөлу амалын орындай алуы
міндетті емес
2
Фильм көрсету, экскурсиялық оқыту, магнитафон, теледидар арқылы оқыту қандай оқыту әдісіне жатады?
көрнекілік оқыту әдісі
3
Математикалық зерттеулерде қолданылатын әдістер
теориялық әдіс және эмпирикалық әдіс.
4
Болашақ бастауыш сыныптардың мұғалімі математикадан
балабақшаның және 5-6 сыныптардың
5
Сабақтың типін анықтап, сараптаңыз: 1. Кіріспе бөлімде әңгіме, жаттығулар орындау; 2. Проблемалық ахуал туғызу және оны шешуді ұйымдастыру; 3. Табылған нәтижелерді талдау және қорытындыны тұжырымдау; 4. Игерген білімді баяндандыруды және қолдана білуге үйрету мақсатында жаттығу орындату; 5. Үйге тапсырма беру.
Жаңа материалды оқыту сабағы
6
Математиканы оқытудың жалпы білім беру мақсаты мұғалімге қандай талаптар қояды
бағдарламада көрсетілген математикалық білім, іскерлік, машықты, математикалық тілді оқушылардың терең және саналы меңгеріп, нақтылы шындықты математикалық әдістермен меңгеруіне көмектесу
7
Математиканы оқытудың дамытушылық мәні
оқушылардың танымдық мүмкіншіліктерін өркендету, оларды өздігінен білім алып, ғылыми техникалық және саяси жаңалықтардан хабардар болуға үйрету, бірте-бірте оларды күрделі логикалық операциялар жасауға баулу, шығармашылық іс-әрекеттерін қалыптастыру
8
Кейбір теориялық сұрақтармен, математикалық ұғымдарды қалыптастырудың психологиялық негіздерімен, балабақшада жұмыс жасаудың мазмұны мен әдістерімен танысу курсы
міндеттер
9
Сабақтың типін анықтап, сараптаңыз: 1. Ұйымдастыру кезеңі; 2. Үй тапсырмаларын тексеру; 3. Өткен материалдарды сұрау; 4. Жаңа материалды өту; 5. Өткен материалды баяндандыру; 6. Үйге тапсырма.
аралас сабақ
10
Материалды қайталауға арналған жаттығулар оқулықта
қара
11
Математиканың оқу бағдарламасында көбейту мен бөлу амалдары
өзара кері амалдар ретінде жеке-жеке
12
Математиканы оқыту барысында пайдаланылатын оқу құралдарының ішіндегі ең негізгісі
оқулық
13
Психология теориясында есте сақтаудың негізгі жолдары
еріксіз және ерікті
14
Математикалық білім мазмұны
міндетті және мүмкін
15
Бастауыш мектепте математиканы оқыту әдістемесі пәнінін оқу бағдарламасы
5 бөлімнен
16
Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамытуға бағытталған жаттығулар
көк
17
Бастауыш мектепте математиканы оқытудың мақсаты
орта мектепте математиканы оқытудың мақсатынан
18
Шығармашылық жаттығулар
жасыл
19
Мектепке дейінгі мекеме оқушыларының визуалды – бейнелі ойлау деңгейі
көрнекі-әрекеттік
20
Математика бағдарламасының негізгі ерекшеліктерінің бірі
теріс емес бүтін сандар арифметикасын
21
Қарапайым математикалық ұғымдарды түсінуге мүмкіндік беретін әдіс
қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру
22
Математиканы оқыту әдістемесі мына пәндердің қайсысымен тығыз байланысты
философия, математика, педагогика, психология
23
Қарапайым математикалық қалыптастыру үшін ғылыми негізделген әдістемелік жүйенің элементтерінің бірін таңдаңыз – балаларды мектептегі математика ғылымының негіздерін оқуға дайындайтын жұмысты ұйымдастырудың мақсаты, мазмұны, әдістері, құралдары мен формалары
мақсаты
24
«Сан және санау», «шама», «пішін», «уақытты бағдарлау», «кеңістікте бағдарлау», қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру
бөлімдер
25
Сабақтың типін анықтап, сараптаңыз: 1. Жұмыстың мақсатын анықтау; 2. Оларды орындау ережелерін теориялық негіздеу; 3. Жұмысты орындау үлгісін көрсету; 4. Жұмысты орындау (бақылау, өлшеу, құралдарды қолдану); 5. Қорытынды жасау; 6. Үйге тапсырма беру.
Практикалық іскерлік пен машықты қалыптастыру сабағы
26
Документтік бақылауда не көзделеді?
документтік бақылау негізінен мектеп дирекциясы мен мұғалімдердің іс-жоспарын, сынып журналдарын оқушылардың күнделіктерін және т.б. іс-қағаздарын сараптау
27
Сабақтан тыс жұмыстардың маңызды міндеттері:
танымдық белсенділігі мен шығармашылық қабілеттерін, пәнге ынтасын қалыптастыру, математикалық білімдерін кеңейту және тереңдету,дүниеге ғылыми кӛзқарасын қоғамдық пайдалы қызметтерін қамтамасыз ететін білім, іскерлік пен машықтарын қалыптастыру
28
Математиканың бастауыш курсын құрастыруда
программалап оқыту
29
Математиканы оқу бағдарламасында қосу мен азайту амалдары
өзара кері амалдар ретінде бірге
30
Математикадан оқу жұмысын ұйымдастырудың негізгі формасы
сабақ
31
ҚМҰҚ әдістемелік жүйесінің негізгі элементтері
ұйымдастыру мақсаты, мазмұны, әдістері, құралдары мен формалары
32
І-сыныпқа қабылданатын баланың 10 көлеміндегі сандарға қосу амалын орындай алуы
міндетті емес
33
Педагог пен балалардан математикалық терминологияны білуді талап ететін принциптер
ғылым принципі
34
Мектеп жасына дейінгі балаларда математикалық материалды меңгеруі
ойлау
35
Математиканы оқытуды ұйымдастырудың формаларын мынандай сұрақ түрінде тұжырымдауға болады
оқытуды қандай түрде ұйымдастырамыз?
36
Әдістеменің басты міндеті не?
білім беру
37
Мектепте кездесетін педагогикалық құбылыстарды зерттеудің әдістері:
педагогикалық бақылау, документтік бақылау, педагогикалық эксперимент, үлгерім тесті, анкеталау
38
Математикадан жүргізелетін сыныптан тыс жұмыстар дегеніміз
оқу тәрбие жұмысының құрамдас бөлігі, яғни шығармашылық қызметке баулу, ізденушілік қасиеттерге тәрбиелеу
39
Балабақшада
Балаларды қарапайым математикалық түсініктерін қалыптастыру
40
Оқу бағдарламасында калькулятордың көмегімен есептеулер жүргізу
қарастырылады
41
Сабақтың типін анықтап, сараптаңыз: 1. Қайталанатын тақырып бойынша қажетті математикалық ұғымдарды талдау; 2. Жаттығулар мен есептерді түсіндіру; 3. Тақырып бойынша оқу киноларын көрсету немесе телехабарлар беру; 4. Сабақты қорытындылау; 5. Үй тапсырмасын беру.
қайталау мен қорытындылау сабағы
42
Бастауыш мектепте математиканы оқыту әдістемесінің оқу пәні ретіндегі міндеті не?
студенттерді бағдарламаға сәйкес оқу-тәрбие міндеттерін кәсіби тұрғыда шешуге қажетті білім және біліктермен қаруландыру
43
''Шамалар және оларды өлшеу" тақырыбын оқыту ондық санау жүйесімен...
тығыз байланыста
44
1-сыныпқа қабылданатын баланың балабақшада арнайы математикалық дайындықтан өтуі
міндетті емес
45
Математиканы оқытудың жалпы әдістері
түсіндірме-иллюстрациялық әдіс, қайта жаңғырту әдісі, зерттеу әдісі, эвристикалық әдіс және проблемалап баяндау
46
I сыныпқа арналған оқу-әдістемелік топтама
кестелер жиынтығы және кестелер жиынтығын қолдануға арналған әдістемелік нұсқаудан
47
Математиканы оқыту әдістемесі дегеніміз не?
математика пәнінің ерекшеліктеріне негізделген оқу-тәрбие жүйесі жайындағы ғылым
48
III сыныпта математиканы оқытуға аптасына
5 сағат
49
Математиканы оқыту әдістемесінің міндеті
математиканы оқыту үдерісін зерттеу, заңдылықтарын ашу және оның пән ретінде оқыту теориясын жасау
50
Геометриялық фигуралардың бөлінуі
Жазықтық және кеңістік
51
Қазіргі қоғамда көптеген халықтар қолданатын нөмірлеу
Араб
52
IV сыныпта математиканы оқытуға аптасына
5 сағат
53
Бастауыш мектепте математиканы оқыту әдістемесінің пәні – болашақ мұғалімді
әдістемеліқ-математиқалық білім, білік және дағдылар жүйесімен қаруландыру
54
Заттарды санауға пайдаланылатын сан
натурал сан
55
Дайындық кезеңінде
санау, уақыт және кеңістік жөніндегі түсініктер
56
Бастауыш мектеп математикасының оқу бағдарламасы
Түсініктеме, базалық білім мазмұнының сынып аралык бөлінуі, пәнаралық байланыстар, білім, білік және дағдыларға қойылатып талаптар, оқу- әдістемелік жиынтық
57
Бастауыш мектеп мұғалімінің кәсіби даярлығының негізгі компоненттері
қоғамдық-саяси, психологиялық-педагогикалық, тсориялық және әдістемелік даярлық
58
Математиканы оқытудың мазмұнын мынандай сұрақ түрінде тұжырымдауға болады
Нені оқытамыз?
59
Санауды игеру және өлшеу кезіндегі жетекші амал
салыстыру
60
Бастауыш мектепте математиканы оқыту әдістемесі пәні
математиканың
61
Математиканы оқытуда перспективті байланыс
бүкіл бастауыш мектепте
62
III сыныпқа арналған әдістемелік топтама
Оқулықтан, мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаудан, дидактикалық материалдардан
63
Бастауыш мектепте математиканы оқыту әдістемесі курсының объектісі
әдістемелік-математикалық білім
64
Математиканы оқытудың тәрбиелік мақсаты
оқушылардың дүниеге ғылыми көзқарасын қалыптастырып, табиғатты ғылыми жағынан танудың заңдылықтарын түсіндіру, адамгершілік және эстетикалық тәрбие беру
65
Математиканы оқытудың мақсатын мынадай сұрақ түрінде тұжырымдауға болады
неге және не үшін оқытамыз?
66
II сыныпқа арналған оқу-әдістемелік топтама
аудио-визуалды техникалық оқыту құралдары материалдары, әртүрлі деңгейдегі тапсырмалардан тұрады
67
Педагогикалық эксперимент жаңа педагогикалық тәжірибені жасауға бағытталады. Оның мақсаты не?
зерттеушінің, мектеп математикасына қажет деп, енгізетін материалдарының оқушыларға түсініктілігін анықтау, ұсынған тәсілдерінің программалық материалдарды көрнекі құралдарды қолданып оқытудағы тиімділігін көрсету
68
Бастауыш сыныптарда шама ұғымы мен шамаларды өлшеу идеясы айқындалады. Қайсы ұғым шамаға жатады?
Ұзындық, масса,уақыт,сиымдылық,аудан
69
1-сыныпқа қабылданатын баланың 100-дейін санай білуі
міндетті емес
70
Оқулықта жаңа материал
қызыл
71
І-сыпынқа қабылданатын баланың 10 көлеміндегі сандарға азайту амалын орындай алуы
міндетті емес
72
Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру процесі
көрнекі-әрекеттік
73
Бастауыш мектепте математиканы оқытуда сабақтастық принципі
ескеріледі
74
І-сыныпқа қабылданатын баланың қосу амалының қасиеттерін білуі
міндетті емес
75
1-сыныпқа қабылданатын баланың 10 көлеміндегі сандарға көбейту амалын орындай алуы
міндетті емес
76
I сыныпта математиканы оқытуға аптасына
5 сағат
77
Оқушылардың ақыл-ой тәрбиесі.
ересектердің, балалардың белсенді психикалық белсенділігінің дамуына мақсатты әсері
78
І-сыныпқа қабылданатын баланың цифрларды жаза білуі
міндетті емес
79
Жеке заттарды санау немесе өлшеу процесінде пайда болған сандар
Натурал сандар
80
Бастауыш мектепте математиканы оқыту қандай міндеттер жүйесін шешеді?
білім беру, тәрбиелеу, дамытушылық және практикалық міндеттер
81
Дедуктивті және индуктивті ойлау тәсілдерінің дамуының ажырамас бөлігі
Талдау және синтез
82
II сыныпта математиканы оқытуға аптасына
4 сағат
83
Кейбір теориялық сұрақтармен, математикалық ұғымдарды қалыптастырудың психологиялық негіздерімен, балабақшада жұмыс жасаудың мазмұны мен әдістерімен танысу
міндеттері
84
Анализ дегеніміз
белгісізден белгіліге, ізделіндіден берілгенге қарай көше отырып пайымдау әдіс
85
Математиканы оқытудың әдістемелік жүйесінің компоненттері
оқытудың мақсаты, оқытудың мазмұны, оқытудың әдістері, оқытудың құралдары, оқытуды ұйымдастыру формалары
86
Математиканы оқытудың құралдарын мынандай сұрақ түрінде тұжырымдауға болады
ненің көмегімен оқытамыз?
87
Әдістеменің бірсыпыра өзекті мәселелерін зерттеуде салыстыру әдісі пайдаланылады. Салыстыру тәсілінің мақсаты не?
қазіргі таңдағы шетелдік педагогикалық құбылыстарды зерттеп, талдап тәрбие және білім беру ісіндегі жетекші тенденцияларды тағайындау және олардың кәдеге жарайтындарын мектеп практикасына енгізу, біздің мектептерімізге жат «педагогикалық теорияларға» қарсы күресу
88
Педагогикалық бақылау, математикалық оқытудың барлық ерекшеліктерін анықтауға, болжамдарды тұжырымдауға қажетті материалдарды қорландыруға көмектеседі. Бұл зерттеу әдісінің негізгі аймақтары қандай?
теориялық материалдарды өткенде, есеп шығарғанда оқушылардың іс- әрекеті, мұғалімнің оқу материалын түсіндіруі, оқушылардың оларды меңгеруі, сабақ барысында немесе сыныптан тыс жұмыстарда оқушылардың іскерлігі мен машықтарын қалыптастыруы
89
Сабақтың типін анықтап, сараптаңыз: 1. Мұғалімнің кіріспе нұсқауы; Білім тексеру тапсырмаларды орындауы; 3. Жұмысты қорытындылау сабағы.
білімді бақылау және тексеру сабағы
90
Оқу бағдарламасы көлеміндегі математикалық білімнің мазмұны
Оқулықта
91
Математиканы оқыту барысында өте жиі қолданылатын оқытуды ұйымдастыру формалары
бүкіл сыныппеп жұмыс
92
ІV сыныпқа арналған оқу-әдістемелік топтама
Оқулықтан, мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаудан", "Дидактикалық материалдардан"
93
Математиканы оқытудың ғылыми әдістері
абстракциялау мен нақтылау, жалпылау мен тарату, салыстыру мен аналогия, анализ бен синтез
94
Бастауыш мектепте математиканы оқыту барысында
дидактикадан
95
Математиканы оқытудың практикалық мақсаттары қандай?
оқушылардың алған теориялық білімдерін практикада қолдана білуге, есептерді шығаруға үйрету; математикалық құрал-жабдықтарды пайдалануға баулу; оқушылардың өздігінен білім алуына көмектесу